علامت تجاری

جعل برند تجاری

ثبت قانونی یک علامت تجاری، برای آن حمایت قانونی به ارمغان می آورد و موجب حفاظت از آن علامت در مقابل سوء استفاده کنندگان و متقلبان و تقلید کنندگان از علامت تجاری می گردد. در حقیقت هر علامت تجاری پس از ثبت شدن انحصاری می باشد و متعلق به کسانی است که آن را ثبت نموده اند. بنابراین تجار و افراد حقیقی و حقوقی اجازه ندارند از آن علامت تجاری استفاده نمایند، همچنین اگر شخصی به جعل علامت تجاری و استعمال آن اقدام نماید به گونه ای که به حقوق و منافع صاحب آن ضرری وارد شود، جاعل مجرم شناخته می شود و مطابق قانون مجازات می گردد.

جعل علامت تجاری

مجازات جعل علامت تجاری و استعمال آن مطابق ماده ی ۵۲۹ قانون تعزیرات :

هر شخصی که مهر یا منگنه یا علامت تجاری یکی از تجارتخانه ها یا یکی از شرکت های غیر دولتی را که بر اساس قانون ایجاد شده است را جعل نماید یا با دانش قبلی اقدام به جعل آن کند ، علاوه بر جبران خسارتی که به صاحب آن علامت تجاری وارد نموده است به حبس از سه ماه تا دو سال نیز محکوم خواهد شد. پس طبق ماده فوق هر کسی که علامت یا مهر یا منگنه تجارتخانه و یا شرکت های دولتی را جعل نماید و یا با علم به اینکه مهر تجارتخانه شرکتی جعل شده است و با این وجود از آن استفاده نماید به مجازات تعیین شده محکوم خواهد شد.

ماده ی ۵۳۰ قانون مجازات اسلامی «تعزیرات» به جز جعل علامت تجاری یا مهر یا استفاده از مهری که نسبت به ساختگی و جعلی بودن آن علم و آگاهی وجود دارد، برای فردی که بدون مجوز مهر یا علامت تجاری تجارتخانه یا شرکت تجاری را به دست آورده، و یا خودش به هر نحوی از آن استفاده نماید یا اینکه باعث شود دیگران از آن استفاده نمایند چنانچه خسارتی به صاحب علامت وارد شده باشد، علاوه بر جبران خسارت وارده به مجازات حبس نیز محکوم می گردد.

به عنوان مثال شاگرد یک تجارتخانه بدون اجازه ی صاحب تجارتخانه مهر وی را از کشوی میز یا محل نگهداری آن خارج نموده و خودش جهت امری از آن استفاده نماید و یا اینکه آن را در اختیار شخص دیگری قرار دهد تا او آن مهر را مورد استفاده قرار دهد یا اینکه آن را در اختیار شخص دیگری قرار دهد و او به صورتی از آن استفاده ی غیر مجاز بنماید. در هر صورت چنین اقداماتی جرم محسوب شده است و مطابق با ماده ی ۵۳۰ قانون تعزیرات مجازات خواهد شد.

نیاز به تماس تلفنی دارید؟ برای تماس تلفنی با مهدی نایینی وکیل دادگستری و مشاور حقوقی با این شماره تماس بگیرید
02122041850

مجازات جعل علامت تجاری و استعمال آن مطابق ماده ی ۵۳۰ قانون تعزیرات 

هر شخصی که جعل علامت تجاری یا مهر یا امضای ادارات یا شرکت ها یا تجارتخانه های ذکر شده در مواد قبل را بدون مجوز بپردازد ،به نحوی آن را استفاده کند یا سبب استفاده آن شود و موجب گردد که به حقوق و منافع آن ها ضرری وارد شود، علاوه بر جبران خسارت وارد شده به دو ماه تا دو سال حبس نیز محکوم خواهد شد.

همچنین مطابق ماده ی ۶۱ قانون ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علائم تجاری مصوب ۱۳۸۶، هر شخصی مرتکب اعمالی شود که بر اساس مواد ۱۵ ،۲۸ و ۴۰ جزء حقوق مالک به حساب می آید و یا عمل غیر قانونی مندرج در ذیل ماده ی ۴۷ ، که هر نوع استفاده از یک نام تجاری بوسیله ی اشخاص ثالث چه بصورت نام تجاری یا علامت یا علامت جمعی باشد یا استفاده از آن به صورتی که موجب فریب عموم گردد انجام دهد، و بطور کلی جعل علامت تجاری ،مجرم محسوب شده و اضافه بر جزای نقدی به حبس تعزیری از ۹۱ روز تا ۶ ماه یا هر دو محکوم می شود.

در ماده مذکور نیز فقط به تعیین مجازات حبس و پرداخت جریمه نقدی اکتفا شده است و در مورد اموال و اشیا حاصل از جرم یا ابزاری که در ارتکاب جرم استفاده شده تصمیمی اتخاذ نشده است. این در حالی می باشد که قانونگذار بر اساس ماده ی ۱۰ قانون مجازات اسلامی ، رسیدگی به این اموال و اشیاء را وظیفه ی دادستان ، بازپرس و قاضی دانسته است.

بازپرس یا دادستان در صورت صدور قرار منع تعقیب یا موقوف تعقیب می بایست تکلیف اشیا و اموال کشف شده را که دلیل یا وسیله ی جرم بوده و یا از جرم دریافت شده اند یا حین ارتکاب جرم مورد استفاده قرار گرفته باشد و یا برای استعمال اختصاص داده شده است را مشخص نماید تا بازگردانده شده و یا ضبط و معدوم گردد.

لازم به ذکر است که تکلیف اموال و اشیاء را دادگاه تعیین خواهد نمود. همچنین بازپرس و یا دادستان مکلف می باشد زمانی که پرونده نزد او در جریان است ، به تقاضای ذی نفع و با رعایت شرایطی که ثبت شرکت کریمخان در زیر به آن ها اشاره نموده است ، دستور رد اموال و اشیای مذکور را صادر کند.این شرایط عبارتند از :

نیازی به همه یا بخشی از آن اشیا و اموال در بازپرسی یا دادرسی نباشد.

اشیاء و اموال بلامانع باشد.

در شمار اشیا و اموالی که می بایست ضبط یا معدوم گردند نباشد.

دادگاه در تمام امور جزایی می بایست، علاوه بر صدور حکم یا قرار یا پس از آن، اعم از این که مبنی بر محکومیت یا تبرئه یا توقیف یا تعقیب متهم باشد، نسبت به اشیاء و اموالی که ابزار جرم بوده یا در اثر ارتکاب جرم بدست آمده است یا حین ارتکاب جرم مورد استفاده قرار گرفته و یا اینکه برای استعمال اختصاص داده شده است، حکم مخصوص صادر نموده و تعیین کند که آن اشیاء و اموال می بایست بازگردانده یا ضبط یا معدوم شوند. بنابراین با اتکا به این ماده قاضی موظف است در این رابطه اظهار نظر نماید. از جهت دیگر برای موسسات و اشخاص حقوقی مختلف هیچ نوع محرومیت اجتماعی یا بستن موسسه و تعطیلی کار در نظر گرفته نشده است.

در انتها لازم به ذکر است، پس از ثبت علامت تجاری در اداره ثبت شرکت ها، گواهی ثبت با الصاق یک نمونه کامل از آن به صاحب علامت ثبت شده داده می شود و الزامیست نکاتی در ذیل در آن قید گردد.

تاریخ وصول اظهارنامه

تاریخ ثبت علامت و شماره ی ثبت آن

اسم و شغل و تابعیت و اقامتگاه صاحب علامت

تاریخ صدور تصدیق

امضاء رئیس شعبه ی ثبت علایم تجارتی و مدیر کل اسناد و املاک

مدت اعتبار علامت

نوع مال التجاره و یا محصول و یا طبقات علامت مزبور

در صورت ثبت علامت تجاری در کشورهای خارج ، تاریخ و شماره و محل ثبت آن

جهت جلوگیری از جعل علامت تجاری خود می توانید آن را به ثبت برسانید.

رزرو وقت مشاوره تلفنی جهت مشاوره تلفنی با مهدی نائینی وکیل پایه یک دادگستری از این قسمت اقدام کنید
رزرو مشاوره حقوقی
4.3/5 - (3 امتیاز)

13 دیدگاه

 1. سلام خسته نباشید،،،من یک شریک داشتم که اموال کارگاه من را تصرف کرد بعداز۴سال حکم توقیف گرفتم وقتی اومدم وسیله هارو توقیف کنم دیدم از اسم کارگاه من که پروانه کسب داشتم وهنوز ۱سال مهلت داره تواین چند سال استفاده میکرده آیا میتونم شاکی بشم

  1. سلام. اگر برند به ثبت رسونده باشین امکان شکایت وجود داره

 2. سلام خسته نباشید من یک برند rugen star دارم و با کلی دردسر ثبت کردم الان یکی اومده کار منو کپی کرده و اسم zhugen با یک مثبت روش که احتمالا منظورش ژوگن پلاس باشه رو اورده حتی لوگو قبلی من هم کپی کرده در همین حیطه کاری هم هست ایا من میتوانم شکایت کنم ممنون میشم بگید از چه طریق

  1. بله امکان شکایت وجود داره. از طریق دفاتر خدمات قضایی

 3. سلام. من بیشتر از 50 ساله با اسمم کار میکنم و در شهرم همه برند منو میشناسم اما تا الان ثبتش نکردم. حالا که اومدم ثبت کنم اخطار زدن که رقیبم همین برندو ثبت کرده. حالا میشه کاریش کرد؟ اصلا با این برند هم کار نمیکنه

 4. من ۱۲ ساله دارم با برندی کار میکنم اما موفق به ثبتش نشدم حالا یکی دیگه اومده داره با همین برند کالای منو میزنه میتونم ازش شکایت کنم؟

  1. سلام. ابتدا باید برند مذکور ثبت شود

 5. من قصد ثبت برند رویان در طبقه رب و سس رو دارم اما میدونم که زویان ثبت شده اگر من این علامت رو بزنم تخلفه؟

  1. سلام. در صورت شکایت طرف مقابل با توجه به مشابهت کالا جرم واقع میشه

 6. سلام، از برند من در شیراز داره استفاده غیر مجاز میشه چطور میتونم جلوش رو بگیرم؟

  1. سلام دعاوی مربوط به سو استفاده از علامت تجاری در محاکم تهران رسیدگی میشه و شکایت باید همین جا بعمل بیاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید