بانک

نمونه پرونده ابطال اجراییه بانکی در قرارداد مشارکت در ساخت

اسناد رسمی در نظام حقوقی و اقتصادی هر کشور نقش بسیار مهمی در تضمین حقوق طرفین قراردادها ایفا می‌کنند. در ایران نیز اسنادی که بانک‌ها با مشتریان منعقد می‌کنند، اسناد رسمی تلقی می‌شوند و تحت قوانین خاصی قابل اجرا هستند. در این مقاله به بررسی چگونگی اجرای این اسناد توسط بانک و نکات حقوقی لازم برای مقابله با آن می‌پردازیم.

اسناد رسمی در قراردادهای بانک‌ با مشتریان

با توجه به قانون نحوه اجرای مفاد اسناد رسمی، اجرای این اسناد مستقیماً توسط دوایر اجرای ثبت پیش‌بینی شده است. یعنی بانک‌ها می‌توانند در صورت عدم انجام تعهدات قراردادی از سوی مشتریان، مستقیماً از طریق این دوایر، مفاد سند رسمی را پیگیری کنند. این مسئله در انواع قراردادهای بانکی نظیر مضاربه، جعاله، مشارکت، اجاره و یا هر عقد دیگری که بین بانک و مشتری منعقد می‌شود، صادق است.

نمونه موردی: قرارداد مشارکت در ساخت با بانک

در یکی از موارد ارجاعی، موکل قرارداد مشارکت در ساخت با بانک منعقد کرده بود. این قراردادها معمولاً با عنوان تسهیلات یا اخذ وام تنظیم نمی‌شوند و با عناوین مختلفی که در قانون مدنی تحت عقود مختلف تعریف شده‌اند، تطابق دارند. در این مورد، موکل قصد خرید مغازه‌ای را داشت و به دلیل عدم اطلاع کامل از مفاد قرارداد، مغازه را به عنوان وثیقه در رهن بانک قرار داده بود. یعنی در عمل هیچ مشارکت در ساختی اتفاق نیفتاده بود.

اقدام اجرایی بانک به دلیل عدم پرداخت اقساط وام توسط مشتری

به دلیل نوسانات شدید اقتصادی، موکل نتوانسته بود اقساط وام دریافتی را در موعد مقرر پرداخت کند و بانک عملیات اجرایی در خصوص سند رهنی را به جریان انداخته بود. مبلغ مندرج در اجراییه سند رهنی بر اساس نرخ تعیین شده توسط بانک محاسبه شده بود که با نرخ قانونی مصوب شورای پول و اعتبار مطابقت نداشت. عملیات اجرایی شامل صدور اجراییه، ارزیابی ملک و نهایتاً مزایده آن به اتمام رسید و بانک به دلیل عدم فروش ملک در مزایده، مغازه موکل را تملک و سپس از طریق مزایده به شخص ثالث فروخت.

رزرو وقت مشاوره تلفنی جهت مشاوره تلفنی با مهدی نائینی وکیل پایه یک دادگستری از این قسمت اقدام کنید
رزرو مشاوره حقوقی

اقدامات لازم برای ابطال اجراییه بانک

با توجه به مغایرت اقدامات بانک با نرخ مصوب قانونی، عملیات اجرایی بانک از اساس دارای اشکال بود و قابل ابطال. برای این منظور، ابتدا باید تفاوت نرخ مدنظر بانک با نرخ مصوب قانونی بررسی و سپس دستور اجرا، عملیات اجرایی و مزایده صورت گرفته، سند رسمی تنظیمی به نام بانک و مزایده بعدی را ابطال کرد. پس از بررسی تمامی جوانب، دادخواست آماده و به دادگاه تقدیم شد. وکیل بانک در دفاعیه خود به اصالت عقد مشارکت و قابل تعیین نبودن نرخ سود در این عقد تاکید کرد، اما در پاسخ بیان شد که تمامی عقود تنظیمی بین بانک و مشتریان در راستای اعطای تسهیلات و الزاماً باید منطبق با نرخ‌های قانونی باشند.

ضرورت ارجاع به کارشناسی در دعاوی علیه بانک

پس از ایراد دفاعیات اولیه و پاسخگویی بین طرفین دعوا، نهایتاً به این نتیجه رسیدند که بررسی نرخ عادله باید توسط کارشناس بانکی صورت پذیرد. وکیل بانک با وجود اطلاع وکیل بانک از غیر قانونی بودن نرخ اعلامی، بر عدم ضرورت ارجاع امر به کارشناس اصرار داشت. اما با دفاع صورت گرفته، قاضی، ضرورت ارجاع امر به کارشناسی و بررسی موضوع توسط کارشناس را لازم دانست و قرار کارشناسی را صادر کرد.

جواب کارشناسی و نتیجه نهایی‌ پرونده

در نهایت، با توجه به کارشناسی صورت گرفته، تفاوت چشمگیری بین نرخ اعلامی بانک در اجراییه و نرخ مصوب قانونی کشف شد. دادگاه با خواسته‌های مطروحه در دادخواست موافقت و حکم به ابطال اجراییه، مزایده و اسناد رسمی صادر نمود. نهایتاً، ملک موکل به وی بازگردانده شد و مطالبات بانک با تعیین نرخ قانونی پرداخت گردید.

سخن پایانی

در دعاوی علیه بانک‌ها، بررسی دقیق نرخ اعلامی سود در قراردادها با نرخ مصوب قانونی بسیار حائز اهمیت است. این بررسی باید توسط کارشناسان خبره در امور بانکی انجام شود تا بتوان با استناد به نظریه کارشناس، اجراییه و کلیه اقدامات صورت گرفته توسط بانک را ابطال کرد. پیشنهاد می‌شود پیگیری چنین اقداماتی را به وکیل متخصص در امور بانکی که آشنایی کاملی با قوانین و مقررات دارد، بسپارید تا در مسیر احقاق حق قانونی خود با چالشی مواجه نشوید.

نیاز به تماس تلفنی دارید؟ برای تماس تلفنی با مهدی نایینی وکیل دادگستری و مشاور حقوقی با این شماره تماس بگیرید
02122041850

در صورت داشتن هر گونه سئوال یا ابهام با شماره‌های مندرج در سایت تماس بگیرید تا برای مشاوره و اعطای وکالت به مهدی نائینی وکیل پایه یک دادگستری راهنمایی شوید.

4.4/5 - (23 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید