دعاوی خانواده

نحوه مطالبه مهریه ۴ ( از طریق محاکم حقوقی )

در قسمت اول انواع مهریه و شروع دعوای مهریه را مطرح کردیم در این قسمت به طور اختصاصی به نحوه دریافت مهریه از طریق دادگاه خانواده میپردازیم.

جریان مهریه از طریق دادگاه خانواده و نحوه طرح دادخواست را در نوشته پیش ذکر کردیم و اما پس از طرح دادخواست و تعیین شعبه، مدیر دفتر برای دادرسی وقت تعیین میکند که بسته به حجم پرونده های شعبه این تاریخ ممکن است بین یک ماه تا چندماه متغیر باشد، زوجه برای اطمینان از اینکه در این مدت زوج دارایی های خود را منتقل نکند میتواند درخواست تامین خواسته مطرح کند که به موضوع تامین خواسته در نوشته بعد بع تفصیل خواهیم پرداخت، بعد از اینکه مدت مقتضی سپری شد زوج و زوجه باید در جلسه تعیین شده حاضر شوند زوج میتواند از حقوق خویش دفاع کند و اگر سند یا مدرکی دال بر پرداخت مهریه دارد ارایه کند زوجه نیز میتواند در قبال آن از خویش دفاع کند، در نهایت پس از پایان جلسه قاضی بعد از مثتی رای را صادر میکند که عموما به نفع زوجه و مبنی بر پرداخت مهریه میباشد، بعد از صدور رای در صورتی که رای حضوری باشد زوج تا بیست روز حق تجدید نظر خواهی دارد و اگر تجدید نظر خواهی نکند رای قطعی و قابل اجرا است.

در خصوص اجرای رای مهریه و تامین خواسته در نوشته بعد یعنی مهریه و نحوه مطالبه آن ۳ به تفصیل توضیح خواهیم داد.

مهدی نایینی وکیل دادگستری و مشاور حقوقی

۰۹۱۲۶۷۶۱۵۳۷

‫10 دیدگاه ها

    1. بعد از فوت پدر حضانت فرزند با جد پدری فرزند هست اما مادر در صورتیکه بتواند عدم صلاحیت جد پدری برای حضانت را اثبات کند میتواند خود حضانت را عهده دار شود

    1. سلام نخیر میزان مهریه همان مبلغی است که در سند ازدواج درج شده و دادگاه در میزان آن حق دخالت ندارد

  1. سلام من ۵۰ تاسکه ام مطالبه کردم حکم اقساطش قطعی اومده حالا درجلسه رسیدگی قبل ازطلاق ک مربوط ب امورمالی است میهوام بگم ۵۰ دیگه رو نقدا میخوام بقیه رو بشرطلاق میبخشم ایا میشه؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید