مهریهدعاوی خانواده

اجرا گذاشتن مهریه؛ روش‌ها، مراحل و قوانین جدید

اجرا گذاشتن مهریه، راهی است که قانون پیش پای زنان گذاشته تا به کمک آن مهریه خود را دریافت کنند. مهریه یکی از حقوقی است که به موجب عقد نکاح به زنان تعلق می‌گیرد. اما از آنجا که مردانی پیدا می‌شوند که مهریه را پرداخت نمی‌کنند، در چنین مواقعی زنان مجبور می‌شوند برای دریافت مهریه به راه‌های قانونی متوسل شوند. بنابراین طبیعی است که روش‌های اجرا گذاشتن مهریه و قوانین حاکم بر آن، ذهن افرادی را که تصمیم به اجرای آن گرفته‌اند به خود مشغول کند. در این مطلب، تمام موارد مهمی که باید هنگام اجرا گذاشتن مهریه در نظر داشته باشید بررسی خواهیم کرد.

بنابراین طبیعی است که روش‌های اجرا گذاشتن مهریه و قوانین حاکم بر آن، ذهن افرادی را که تصمیم به اجرای آن گرفته‌اند به خود مشغول کند. در این مطلب، تمام موارد مهمی که باید هنگام اجرا گذاشتن مهریه در نظر داشته باشید بررسی خواهیم کرد.بنابراین طبیعی است که روش‌های اجرا گذاشتن مهریه و قوانین حاکم بر آن، ذهن افرادی را که تصمیم به اجرای آن گرفته‌اند به خود مشغول کند. در این مطلب، تمام موارد مهمی که باید هنگام اجرا گذاشتن مهریه در نظر داشته باشید بررسی خواهیم کرد.

 

روش‌ های اجرا گذاشتن مهریه
روش‌ های اجرا گذاشتن مهریه

انواع مهریه

مهریه از نظر نوع پرداخت به دو نوع عندالمطالبه و عندالاستطاعه تقسیم می‌شود:

  • مهریه عندالمطالبه یعنی هر زمان که زوجه مهریه‌اش را مطالبه کند، مرد باید آن را تا مقدار مقرر، به صورت نقدی یا قسطی، بپردازد. در غیر این صورت، با شکایت زوجه به زندان محکوم خواهد شد.
  • مهریه عندالاستطاعه یعنی اگر زوجه مهریه‌اش را مطالبه کند فقط در صورتی می‌تواند آن را دریافت کند که زوج استطاعت لازم برای پرداخت مهریه را داشته باشد. در این نوع مهریه، حتی اگر زوج اقدام به پرداخت مهریه نکند، زوجه نمی‌تواند او را به زندان بیندازد.

روش‌های اجرا گذاشتن مهریه

عده‌ای ترجیح می‌دهند درخواست مطالبه مهریه و به دنبال آن توقیف اموال، جلب و وصول مهریه را مستقیما از طریق طرح دادخواست در دادگاه پیگیری کنند. اما طبق قانون ششم توسعه این امر ممکن نیست و حتما باید گام اول مطالبه و اجراگذاشتن مهریه از طریق دفاتر ثبتی برداشته شود.

در صورتی که اقدام از طریق اداره ثبت بی‌نتیجه بود و مالی شناسایی نشد، زوجه می‌تواند با گرفتن گواهی انصراف از عملیات اجرای ثبت (که از طریق دوایر اجرای ثبت صادر می‌شود)، به دادگاه مراجعه و درخواستش را از آن طریق پیگیری کند.

نحوه اجرا گذاشتن مهریه
نحوه اجرا گذاشتن مهریه

نحوه اجرا گذاشتن مهریه در اداره ثبت

با توجه به اینکه سند ازدواج، سندی رسمی محسوب می‌شود میزان مهریه باید در آن قید شود. بنابراین مطابق قانون اجرای اسناد رسمی، امکان صدور اجراییه روی سند ازدواج وجود دارد. همانطور که پیش‌تر هم گفتیم، بر اساس قانون ششم توسعه، زوجه برای اجرا گذاشتن مهریه باید اول به دفتری که عقد را ثبت کرده مراجعه و درخواست اجرای مهریه را ثبت کند. پس از ارائه درخواست و انجام بررسی‌های ضروری از سوی دفتر ثبت، برای زوج اخطاریه ارسال می‌شود. در این مرحله زوجه می‌تواند برای راحتی خیال خود، زوج را ممنوع‌الخروج کند و همچنین تقاضای توقیف اموالش را نیز ارائه دهد.

اداره ثبت اسناد و املاک از بانک و سایر مراجع مثل پلیس راهور استعلام می‌گیرد و اموال زوج را شناسایی می‌کند. اموال توقیف‌شده اگر از مستثنیات دین (مال مورد نیاز ضروری برای گذران زندگی) نباشند، به مزایده گذاشته می‌شوند و مهریه زوجه به او پرداخت می‌شود.

توجه: در صورت پرداخت مهریه در این مرحله، هزینه‌های عملیات اجرایی (یک بیستم مبلغ مهریه) گرفته خواهد شد. اما در صورت بخشیدن مهریه یا انصراف، نیازی به پرداخت هزینه نیست.

نیاز به تماس تلفنی دارید؟ برای تماس تلفنی با دفتر آقای مهدی نایینی با این شماره تماس بگیرید
02122041850

نحوه اجرا گذاشتن مهریه از طریق دادگاه

اگر دفتر ثبت پس از ۲ ماه، اموال زوج را شناسایی و توقیف نکرد یا بعد از ۶ ماه مهریه مطالبه نشد، زوجه می‌تواند گواهی انصراف از عملیات اجرای ثبت را از دفتر ثبت بگیرد (این گواهی یکی از ملزومات مطالبه مهریه از دادگاه است) و برای مطالبه و اجرای مهریه به دادگاه مراجعه کند. بنابراین پرونده ثبتی بسته می‌شود و پرونده مطالبه مهریه از طریق دادگاه آغاز می‌شود. در این مرحله، عقدنامه نیز باید به دادخواست پیوست شود چرا که مطالبه و حکم مهریه در گروی تأیید رابطه زوجیت است.

توجه: در این مرحله، زوجه باید تمام هزینه‌های مربوط به دادرسی را خودش پرداخت کند. این هزینه معادل سه و نیم درصد از مبلغ مهریه است که در ابتدای دادرسی گرفته می‌شود. اما اگر زوجه توانایی پرداخت هزینه دادرسی را نداشته باشد، می‌تواند تقاضای اعسار بدهد و یا اینکه تمام این هزینه‌ها را بعدا از زوج دریافت کند. البته به شرطی که در متن دادخواست خود نوشته باشد که قصد دارد تمام هزینه‌ها را از زوج دریافت کند. در واقع حتی هزینه وکیل و سایر هزینه‌های مربوط به اجرا گذاشتن مهریه را نیز می‌توان از زوج گرفت.

نحوه اجرا گذاشتن مهریه از طریق دادگاه
نحوه اجرا گذاشتن مهریه از طریق دادگاه

محکومیت زوج به پرداخت مهریه

محکومیت زوج به پرداخت مهریه، همیشه بلافاصله منجر به دریافت مهریه نمی‌شود. چرا که اگر مرد به پرداخت مهریه محکوم شود می‌تواند اقدامات قانونی خاصی انجام دهد. مثلا برای قسط‌بندی مهریه درخواست اعسار (ناتوانی) بدهد. در پی این درخواست، دادگاه بررسی‌های لازم را انجام می‌دهد و چنانچه درخواست اعسار زوج از نظر دادگاه تایید شود، در این صورت هم از حبس زوج خبری نیست و هم دادگاه مهریه را برای او قسط‌بندی می‌کند.

قانون جدید مهریه ۱۱۰ سکه

در قانون جدید مهریه اجرایی شدن قانون حمایت خانواده جدید، حکم جلب زوج به جرم نپرداختن مهریه، تنها تا میزان ۱۱۰ سکه (یا معادل ریالی آن به نرخ روز) صادر می‌شود. البته میزان مهریه توافق‌شده در سند ازدواج (هر میزان که باشد) معتبر است و امکان مطالبه آن از طریق اجرای ثبت و یا دادگاه وجود دارد. بدیهی است که اگر مردی استطاعت پرداخت مهریه و یا به عبارتی مالی برای توقیف داشته باشد باید مازاد ۱۱۰ سکه را هم بپردازد.

قانون جدید مهریه ۱۱۰ سکه
قانون جدید مهریه ۱۱۰ سکه

اجرای مهریه چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان اجرای مهریه و وصول آن تاریخ مشخصی ندارد. چرا که عوامل گوناگونی در آن دخیلند مثلا اگر اموال زوج از طریق ادراه ثبت توقیف شوند ممکن است چند ماه بیشتر طول نکشد ولی گاهی هم ممکن است مطالبه مهریه به دادگاه کشیده شود که طبعا این مرحله، روند دریافت مهریه را کمی طولانی‌تر می‌کند. بعلاوه ممکن است همانطور که قبلا گفتیم درخواست اعسار زوج پذیرفته و مهریه قسط‌بندی شود. این یعنی وصول مهریه ممکن است سال‌ها طول بکشد.

مستثنیات دین در مهریه

مستثنیات دین در مهریه یعنی برخی اموال را نمی‌توان برای دریافت مهریه توقیف کرد چرا که جزو مستثنیات دین به حساب می‌آیند و اگر توقیف شوند، زوج می‌تواند آن‌‌ها را رفع توقیف کند. مستثنیات دین، اموالی را شامل می‌شوند که برخلاف قانون اعسار هستند و مالک بدون آن‌ اموال برای گذران زندگی دچار مشکل می‌شود. طبق ماده ۲۴ قانون نحوه اجرای محکومیت‎های مالی، مستثنیات دین عبارتند از:

  • منزل مسکونی که مورد نیاز و در شان زوج است.
  • اسباب و اثاثیه‌ای که جزو ضروریات زندگی زوج و افراد تحت تکفل او است.
  • آذوقه موجود مورد نیاز زوج و افرادی که تحت تکفل او قرار دارند؛ مشروط بر اینکه مقدار آن مطابق عرف باشد.
  • کتا‌ب‌ها و ابزار علمی و تحقیقاتی برای اهالی علم و تحقیق
  • ابزار و وسایلی که زوج برای امرار معاش و کسب درآمد به آن‌ها نیازمند است.
  • خط تلفن مورد نیاز زوج
  • پول رهنی که زوج برای اجاره خانه‌ای در شان خود به صاحبخانه پرداخت کرده؛ مشروط بر اینکه توقیف آن پول، پرداخت اجاره را برای زوج با دشواری همراه کند.
اجرا گذاشتن مهریه
اجرا گذاشتن مهریه

سخن آخر

مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت و دادگاه در عین سادگی ظاهری، کاری پیچیده و دشوار است. به خصوص که زمان نیز در طول روند دریافت مهریه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در طول دریافت مهریه هر اقدام حقوقی باید در زمان و جای درست خودش صورت بگیرد. تاخیر یا غفلت از انجام عملی، دریافت مهریه را با دشواری‌های مضاعفی روبرو می‌کند.

در صورتی که برای اجرا گذاشتن مهریه خود به دنبال یک وکیل متخصص در دعاوی خانواده هستید، پیشنهاد می‌کنیم از طریق راه‌های معرفی‌شده در سایت از مشاوره حقوقی مهدی نائینی، وکیل پایه‌یک دادگستری استفاده کنید. یک وکیل با تجربه، تا حد امکان مسیر اجرای مهریه را برایتان هموارتر می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید