مهریهدعاوی خانواده

شرایط توقیف اموال برای مطالبه مهریه

شرایط توقیف اموال برای مطالبه مهریه

مطالبه مهریه از رایج‌ترین دعاوی است که می‌توان در دادگاه خانواده مشاهده کرد. قوانین و مقررات مربوط به چنین دعاوی  نیز پیچیدگی‌های خاص خود را دارند؛ بنابراین برای تنظیم و دفاع از آن در محضر دادگاه لازم است اطلاعات حقوقی درستی داشته باشیم. در این مقاله تلاش داشته‌ایم مهم‌ترین نکات مربوط به مطالبه مهریه و چگونگی توقیف اموال برای دریافت آن را برایتان توضیح دهیم.

 

شرایط توقیف اموال برای مهریه
شرایط توقیف اموال برای مهریه

چه زمانی توقیف اموال برای مهریه محقق می‌شود؟

زن این اجازه را دارد در هر زمانی که می‌خواهد از دادگاه خانواده مطالبه مهریه داشته باشد. در این شرایط مرد نیز درست مثل هر دین مالی دیگری، موظف است دین مالی خود را به زن پرداخت کند. حال اگر مرد حاضر به پرداخت مهریه نشود‌، چه باید کرد؟ اگر پس از طرح مطالبه مهریه و صدور قطعی حکم دادگاه مبنی بر پرداخت مهریه، مرد آن را نپردازد، می‌توان اقدام به توقیف اموال برای دریافت مهریه کرد.

روش‌های توقیف اموال برای گرفتن مهریه

برای جلوگیری از انتقال اموال مرد به دوستان و آشنایان، از طریق اقدامات قانونی می‌توان برای مطالبه مهریه و توقیف اموال اقدام کرد. زوجه می‌تواند برای درخواست توقیف اموال اقدامات زیر را انجام دهد.

نیاز به تماس تلفنی دارید؟ برای تماس تلفنی با دفتر آقای مهدی نایینی با این شماره تماس بگیرید
02122041850

توقیف اموال از اداره ثبت

اگر بعد از ابلاغ حکم مبنی بر درخواست مهریه‌، زوج در بازه زمانی 10 روزه، هیچ اقدامی برای پرداخت مهریه انجام نداده باشد، در این صورت زوجه می‌تواند درخواست توقیف اموال را از اداره ثبت داشته باشد. در این شرایط توقیف اموال، شامل تمام اموال منقول و غیرمنقول می‌شود که در مالکیت زوج است. علاوه بر این مورد مطالبات و اموالی که مرد نزد شخص دیگری دارد به عنوان مهریه قابل مطالبه خواهد بود.

توقیف اموال از راه اداره ثبت چقدر زمان می‌برد؟

اداره ثبت طی دو ماه لیستی از اموال قابل توقیف برای مهر را تهیه و سپس آنها را توقیف می‌کند. بااین‌حال اگر اداره ثبت در این زمان مشخص شده، اموال زوج را نتواند شناسایی کند یا در مدت‌زمان 6 ماه، اقدامات موثری برای دریافت مهریه انجام نداده باشد، زوجه می‌تواند مطالبه مهریه خود را از راه دیگری نیز دنبال کند. در این شرایط ادامه مراحل توقیف اموال مرد را  می‌توان از طریق دادگاه خانواده پیگری کرد.

توقیف اموال از دادگاه خانواده

زوجه برای مطالبه مهریه خود از طریق دادگاه خانواده لازم است کارت ملی و سند ازدواج خود را به همراه گواهی اداره ثبت، به یکی از دفاتر خدمات قضایی الکترونیک ارائه دهد و دادخواستی برای مطالبه مهریه خود تنظیم کند. در ادامه با توجه به میزان مهریه توافق شده، درخواستی برای دادگاه خانواده ارسال خواهد شد.

توقیف اموال برای مطالبه مهریه
توقیف اموال برای مطالبه مهریه

هزینه توقیف اموال بر عهده چه کسی است؟

یکی از سوالات مهمی که هنگام درخواست توقیف اموال برای گرفتن مهریه مطرح می‌شود، این است که هزینه‌های توقیف اموال بر عهده کدام طرف است؟ اگر خانمی برای پرداخت هزینه دادرسی توانایی مالی نداشته باشد، در این صورت می‌تواند زمان درخواست توقیف اموال زوج، دادخواست دیگری به نام دادخواست اعصار را هم تنظیم کند. با اثبات اعسار، زوجه از پرداخت هزینه‌های حق‌الوکاله وکیل و پرداخت هزینه‌های ابطال تمبر معاف خواهد شد. در این شرایط این زوج خواهد بود که در کنار پرداخت مهریه، هزینه‌های توقیف اموال را هم لازم است پرداخت کند. این نکته را هم به‌خاطر داشته باشید که در دادگاه خانواده رسیدگی به درخواست اعسار اولویت دارد. به این معنا که رسیدگی به درخواست توقیف اموال بعد از درخواست اعسار انجام می‌شود.

آیا امکان توقیف اموال زوج پیش از طرح دادخواست حقوقی مطالبه مهریه وجود دارد؟

برای پاسخ به این سوال باید توجه داشته باشیم که ازآنجایی‌که سند ازدواج، سندی رسمی محسوب می‌شود و برای مطالبه مهریه ابتدا باید از طریق دوایر اجرای ثبت انجام شود، درصورتی‌که عملیات صدور اجرائیه و ارجاع پرونده به دایره اجرا ثبت با پیگیری فوری انجام شود، این امکان وجود خواهد داشت که در بازه زمانی کوتاهی اجرائیه از طریق دفتر ازدواج صادر و به دایره اجرای ثبت ارسال شود و در نهایت استعلام اموال در  دایره اجرای ثبت صورت گیرد. در این حالت اگر قبل از مطلع شدن زوج از صدور اجرائیه و درخواستی مبنی بر استعلام اموال، بتوان مالی را شناسایی و توقیفی را انجام داد، در همین مرحله اجرای ثبت امکان مزایده مال توقیف شده وجود دارد. بعد از مزایده و فروش مال، زوجه می‌تواند حق‌وحقوق قانونی خود را دریافت کند.

وکیل برای توقیف اموال برای مطالبه مهریه
وکیل برای توقیف اموال برای مطالبه مهریه

آشنایی با اموال قابل توقیف برای مهریه

قانون این اجازه را به زن می‌دهد که برای دریافت مهریه خود تمام اموال منقول و غیرمنقول مرد را توقیف کند. در این میان اموالی نیز جزو مستثنیات دین در پرداخت مهریه شناخته می‌شود و دیگر نمی‌توان این اموال را توقیف کرد. اموال قابل توقیف برای دریافت مهریه موارد زیر را شامل می‌شود:

 • خودرو
 • زمین
 • آپارتمان و ویلا
 • سهام
 • حساب سپرده
 • مطالبات همسر از شخص ثالث
 • حقوق پرسنلی
 • سهم‌الارث مرد

اموال غیر قابل توقیف نیز به شرح زیر است:

 • آپارتمان یا خانه‌ای که مرد در آن زندگی می‌کند و در حد شأن او است.
 • اثاثیه منزل
 • ابزارهای علمی و تحقیقاتی
 • خط تلفن همراه
 • وسایل و ابزاری که برای امرارمعاش مرد و افراد تحت تکفل آن ضروری هستند.
 • مواد غذایی منزل که موردنیاز است.
توقیف اموال برای مهریه توسط وکیل پایه یک دادگستری
توقیف اموال برای مهریه توسط وکیل پایه یک دادگستری

سخن آخر

یکی از دعاوی حقوقی مربوط به مطالبه مهریه می‌شود. برای دریافت مهریه زوجه می‌تواند هم‌زمان با مطالبه مهریه خود یا قبل از چنین درخواستی، از اداره ثبت یا دادگاه خانواده تقاضای توقیف اموال زوج را داشته باشد. در این مقاله تلاش داشتیم شما را با شرایط توقیف اموال برای مهریه آشنا کنیم. در پایان لازم به یادآوری است که بهترین راه برای مطالبه مهریه، آشنایی کامل با قوانین حقوقی است. درصورتی‌که شما نیز به دنبال راهی برای مطالبه مهریه خود هستید، می‌توانید از مشاوره حقوقی مهدی نائینی‌، وکیل پایه‌یک دادگستری بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید