دعاوی خانواده

نحوه مطالبه مهریه ۲ ( تامین خواسته )

گفتیم که در نوشته سوم در خصوص مهریه موضوع تامین خواسته را مطرح خواهیم کرد و امر اجرای رای مهریه را در مطلب چهار به تفصیل توضیح خواهیم داد.

تامین خواسته روشی است که نه تنها برای مهریه بلکه برای تمامی دعاوی قابل استفاده است، اولین اقدام برای تامین خواسته دادن دادخواست است، پس از اینکه موضوع به شعبه مورد نظر ارجاع شد و تصمیم بر قبول تامین خواسته گرفته شد شما میتوانید مالی از طرفتان معرفی کنید، برای مثال ماشین خانه و یا وجه نقد و اگر خودتان مالی از طرف نمیشناسید میتوانید از دادگاه تقاضای اخذ استعلام از مراجع مربوط را بکنید، اجرای احکام از اداره ثبت اسناد و املاک همچنین پلیس راهور و بانک مرکزی استعلام میگیرد و هر مالی که از طرف به دست آمد توقیف میشود. باید دانست که در امر تامین نکته ای حایز اهمیت وجود دارد و آن اینکه اموالی که جز مستثنیات دین میباشند قابل فروش نیستند قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی اموالی را غیر قابل توقیف معرفی کرده است که اهم آن عبارتند از: ۱٫ منزل مسکونی ۲٫ خط تلفن همراه ۳٫ پیش پرداخت اجاره ۴٫ لوازم کار در تامین خواسته در واقع درخواست کننده ابتدا مالی از طرفش توقیف میکند و پس از صدور و قطعیت راب در مرحله اجرا میتواند مال توقیف شده را تصاحب کند.
مهدی نایینی وکیل دادگستری و مشاور حقوقی

۰۹۱۲۶۷۶۱۵۳۷

‫4 دیدگاه ها

  1. سلام، من و همسرم که در کانادا هست،، پس از رفتنش، دادخواست طلاق دادم و پس از یکسال و نیم جدا شدیم،، هزار ماجرا بر من گذشته، بگذریم،، هنوز پس از ۱۶ سال طلاق،، چون در کانادا هست و دستم به او نمیرسد،، مهریه مرا که صدسکه هست نداده و با هرزبانی که میگم فایده نداره!!!!

    1. سلام. شما تنها کاری که میتوانید بکنید استعلام جهت پیدا کردن اموال ایشان و ممنوع الخروج کردنشون هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید