دعاوی حقوقی

نحوه وصول وجه چک از طریق حقوقی

روش های وصول وجه چک

جهت اقدام برای وصول وجه چک پرداخت نشده سه روش وجود دارد:

1-اقدام از طریق مراجع کیفری

2- اقدام از طریق مراجع حقوقی

3- اقدام از طریق اجرای ثبت

هر کدام از این طرق معایب و مزایایی در بر دارند که به توضیح آن میپردازیم؛

1- کیفری:

روش کیفری اولین روشی هست که به ذهن دارنده چک متبادر میشود و این عبارت که ( جلبش میکنم ) عبارتی است که از زبان بسیاری از دارندگان چک شنیده میشود و این تفکر، تفکر درستی میباشد چرا که در روش کیفری پس از ثبت شکواییه و وصول پرونده به شعبه بازپرسی متهم احضار میشود و در صورت عدم حضور جلب میشود، خیلی ها این جلب شدن یا جلب کردن رو آخر کار و پیروزی در پرونده میدانند در صورتی که اینطور نبوده و جلب جزو اولین اقدام ها میباشد و در واقع با جلب طرف از او میخواهند که حاضر شده و از خود دفاع کند، پس از جلب متهم یا حضور به اختیار وی در صورت لزوم قرار تامین کیفری برای او صادر میشود که این قرارها بسته به نوع جرم و وضع متهم تعیین میگردند که از التزام به حضور شروع شده و با قرار بازداشت موقت پایان میابد، در واقع فلسفه این قرارها سهولت دسترسی به متهم و جلوگیری از فرار او میباشد، پس از اینکه قرار صادر شد و تحقیقات کامل گشت قرار جلب به دادرسی صادر میگردد و در صورت تایید دادستان کیفرخواست صادر میگردد و پرونده جهت اخذ تصمیم نهایی به دادگاه بدوی فرستاده میشود.

و اما از شرایط اقدام کیفری اخذ گواهی عدم پرداخت از بانک مربوطه ظرف شش ماه و طرح شکایت ظرف شش ماه پس از آن میباشد.

2- حقوقی؛

در روش حقوقی که معمولا به جهت گذشتن مواعد برای پیگرد کیفری انجام میشود ابتدا باید دادخواست مطالبه وجه چک به دادگاه صالح داده شود و پس از اینکه پرونده به شعبه مربوط ارجاع داده میشود تعیین وقت میگردد و طرفین باید در زمان تعیین شده در شعبه حاضر شوند و قاضی پس از شنیدن دفاعیات اقدام به صدور رای مینماید.

در این روش پس از صدور رای و عدم پرداخت وجه امکان جلب و زندانی کردن محکوم علیه وجود دارد.

3-اجرای ثبت؛

در این روش اصل چک را به اجرای ثبت میسپاریم تا اجراییه صادر شود پس از صدور اجراییه و ابلاغ آن به صادر کننده اگر او مبلغ را ضرف ده روز نپردازد میتوان از اموالش استعلام گرفت و آنها را توقیف و به مزایده گذاشت.

از محاسن این روش این است که میتوان به سرعت صادر کننده را ممنوع الخروج نمود ولی باید دانست که در این روش فقط میتوان علیه صادر کننده اقدام کرد و آنهم منوط به این است که بانک برگشت زنندهدمطابقت امضای روی چک را با امضای موجود در بانک گواهی نماید

چک یکی از همگانی ترین ابزارهایی است که در مبادلات و معاملات مردم کشورمان مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل همین وسعت کاربرد و حساسیت بسیار بالا از یک طرف قوانین آن در این سال ها خیلی زود اصلاح شده و از طرف دیگر اطلاع رسانی قواعد و مقررات جدید آن وظیفه ای خطیر را بر دوش رسانه هایی که حقوق شهروندی را رسالت خود قرار داده اند می گذارد.

مسئولیت ظهر نویس در چک وعده دار

دربسیاری از موارد مردم تصور می کنند چکی که حقوقی می شود از اعتبار افتاده و بی ارزش است. در حالی که اینگونه نیست. در چک های حقوقی فقط صادر کننده قابل تعقیب و مجازات نیست اما می توان تقاضای توقیف اموال و دارایی صادرکننده را داشت و دادگاه نیز حکم به پرداخت مبلغ چک خواهد داد مگر آنکه با دفاعیات خوانده (صادرکننده) ثابت شود که در اساس طلبی وجود ندارد یا آنکه چک بابت ربا صادر شده است یا به هر دلیل دیگر، دارنده چک (خواهان) استحقاقی ندارد.

تمایز چک کیفری با چک حقوقی – اعتبار چک مشروط

چگونگی تقدیم دادخواست

طرح دعوای حقوقی نیازمند تقدیم دادخواست است. دادخواست طرحی است که از طریق دادگستری در اختیار مردم قرار داده می شود. این فرم به ترتیب دارای ۴ ستون افقی است که به ترتیب ذیل باید تکمیل شود:

خواهان: منظور از خواهان، شخصی است که دارنده چک است و با مراجعه به بانک گواهی عدم پرداخت به نام او صادر و ارایه شده است و در واقع همان طلبکار یا مال باخته است.

خوانده: منظور کسی است که در نظر داریم علیه او طرح دعوی کنیم. درباره چک می توانیم علیه همه کسانی که در متن یا پشت چک به عنوان صادرکننده یا ظهرنویس یا ضامن به هر دلیل امضا کرده اند طرح دعوی کنیم. بنابراین اگر بخواهیم به عنوان مثال علیه صاحب حساب که چک را صادر کرده است و نیز کسی که پشت چک را امضاء و به ما تحویل داده است طرح دعوی کنیم باید در ستون خوانده نام و مشخصات و آدرس هر دو نفر را ذکر کنیم.

وکیل: اگر شما قبل از طرح دعوی به یک نفر از وکلای دادگستری برای این کار وکالت داده باشید، فرم دادخواست توسط وکیل شما تنظیم خواهد شد. در این حالت در ستون «وکیل» نام و مشخصات و آدرس وکیل توسط وی قید خواهد شد.

چقدر با دسته چک آشنایی دارید ؟ – راه هایی برای در امان ماندن از جعل چک – آنچه باید درباره سرقت و انتقال چک بدانیم

خواسته: منظور از خواسته مبلغ چکی است که در دست دارید. چنانچه چند فقره چک دارید باید جمع مبلغ چک ها را در ستون خواسته بنویسید. به عنوان مثال در ستون باید چنین نوشت:

«تقاضای رسیدگی و صدور حکم بر محکومیت خوانده (خواندگان) به پرداخت جمعاً مبلغ ۶۰۰۰۰۰۰ ریال بابت سه فقره چک های صادره به شماره های ۱۹۲۸۲۷ به تاریخ ۱/۱/۸۷ و ۱۹۲۸۷۳ به تاریخ ۱/۲/۸۷ و ۱۹۲۸۷۴ تاریخ ۱/۳/۸۷ صادر شده از حساب جاری شماره ۱۸۹۲ بانک ملت شعبه میدان ولیعصر به علاوه محکومیت به پرداخت همه خسارت ها و هزینه دادرسی» بنابراین بر اساس خواسته بالا دادگاه علاوه بر اصل مبلغ چک، خسارت و هزینه های پرداختی توسط شما را در رای ذکر خواهد کرد.

* دلایل و منضمات: در این ستون باید دلایلی که راجع به ادعای خود دارید بیان کنید.

* شرح دادخواست: در این قسمت از دادخواست، دعوای خود را شرح می دهید و چنین بیان می کنید که خواهان یا خواندگان به عنوان صاحب حساب و یا ظهرنویس مبادرت به صدور و امضاء و ارایه چک به اینجانب کرده اند که با مراجعه به بانک محال علیه به دلیل فقدان موجودی، وجه آن پرداخت نشده است و منتهی به صدور گواهی عدم پرداخت شده است. بنابراین از دادگاه استدعای رسیدگی و محکومیت تقاضای خواندگان را به پرداخت مبلغ مندرج در ستون خواسته به علاوه همه هزینه ها و خسارات دادرسی را دارم.

این دادخواست به تعداد خواندگان به علاوه یک نسخه اضافه تهیه و به دفتر دادگاه تحویل می شود و به عنوان مثال اگر خواندگان شما سه نفر باشند باید در چهار نسخه بنویسید و تمامی چهار نسخه را تحویل دادگاه دهید. همیشه به خاطر داشته باشید از همه نامه ها یا دادخواست هایی که به دادگاه می دهید برای خود یک نسخه اضافه به عنوان سابقه تهیه و نگهداری کنید.

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید