چک

نحوه صدور اجراییه برای چک‌ های صیادی

چک یک سند تجاری است که صادرکننده به موجب آن متعهد می‌شود وجه مرقوم‌شده را در سررسید مقرر به دارنده چک پرداخت کند. اما گاهی اوقات این اتفاق نمیفتد و دارنده مجبور می‌شود برای وصول چک اقدامات قانونی انجام دهد و چک را به اجرا بگذارد. از زمان اصلاح قانون چک و فراهم شدن امکان صدور مستقیم اجراییه برای چک‌های صیادی، چند نکته وجود دارد که عموم جامعه باید نسبت به آن‌ها آگاهی داشته باشند. در این مطلب، این نکات را بررسی خواهیم کرد و نحوه صدور اجراییه برای چک‌های صیادی را توضیح خواهیم داد.

صدور اجراییه برای چک‌ های صیادی
صدور اجراییه برای چک‌ های صیادی 

چک صیادی چیست؟

بر اساس ماده 6 قانون اصلاحی صدور چک، بانک‌ها برای ارائه دسته چک به مشتریان خود باید از طریق سامانه صدور یکپارچه دسته‌چک بانک مرکزی اقدام کنند. بنابراین از سال 1396 تمامی بانک‌ها موظف شدند که چک را از طریق سامانه صدور یکپارچه دسته چک موسوم به «صیاد» صادر کنند.

هر برگ چک صیادی دارای شناسه 16 رقمی است که در سامانه صیاد ثبت شده است. برای هر برگه چک باید اطلاعات کامل چک و مشخصات صادرکننده و دارنده در سامانه صیاد ثبت شود، در غیر این صورت چک صادره فاقد اعتبار سند تجاری است و صرفا یک سند عادی محسوب می‌شود. ظهرنویسی چک نیز برای تمام چک‌های صیادی امکان‌پذیر است اما ظهرنویسی باید در سامانه صیاد ثبت شود. بنابراین یکی از نکات مهم در مورد چک‌های صیادی عدم امکان صدور چک در وجه حامل است.

نیاز به تماس تلفنی دارید؟ برای تماس تلفنی با دفتر آقای مهدی نایینی با این شماره تماس بگیرید
02122041850

توجه: براساس قانون تجارت، صادرکننده چک و ظهرنویسان در مقابل دارنده چک مسئولیت تضامنی دارند یعنی دارنده چک برای وصول آن می‌تواند به هر یک از افرادی که مسئولیت پرداخت وجه چک بر عهده آن‌هاست رجوع کند. مسئولیت تضامنی با مسئولیت ضامن چک کاملا متفاوت است. به این معنا که ضامن چک تنها در برابر شخصی که ضمانت او را بر عهده گرفته مسئول است اما در مسئولیت تضامنی همه در برابر دارنده به یک اندازه مسئول هستند و دارنده چک، می‌تواند به هر کدام از آن‌ها مراجعه کرده و وجه چک را مطالبه کند.

صدور اجراییه چک صیادی

یکی از مزایای مهم چک صیادی نسبت به چک‌های قدیمی این است که در صورت عدم وصول چک صیادی در تاریخ سررسید، می‌توان با مراجعه به بانک و دریافت گواهی عدم پرداخت (بدون طرح دعوای مطالبه وجه چک و تشکیل جلسه رسیدگی و طی کردن فرایند دادرسی)، نسبت به صدور اجراییه چک اقدام کرد.

صدور اجراییه برای چک صیادی به دو صورت امکان‌پذیر است :

  • از طریق اجرای ثبت
  • از طریق واحد اجرای احکام

برای صدور اجراییه به دو روش بالا، باید ابتدا به بانک محال علیه (بانک محل پرداخت وجه) مراجعه و گواهی عدم پرداخت را دریافت کرد. در گواهی صادره باید کد رهگیری صادره از سوی سامانه صیاد نیز درج شده باشد.

صدور اجراییه چک صیادی توسط وکیل
صدور اجراییه چک صیادی توسط وکیل

صدور اجراییه چک صیادی از طریق اداره ثبت

برای انجام اجراییه چک از طریق اجرای ثبت باید با مراجعه به اداره ثبت، فرم درخواست اجراییه را تکمیل کرد. پس از تشکیل پرونده ابلاغیه‌ای برای صادرکننده چک فرستاده می‌شود و او فرصت دارد ظرف مدت ده روز پس از تاریخ ابلاغ، مبلغ چک را به حساب معرفی‌شده از سوی اجرای ثبت واریز کند. چنانچه صادرکننده چک، در این مدت مبلغ را پرداخت نکند فرایند استعلام و توقیف اموال او آغاز خواهد شد. در صورت شناسایی و توقیف اموال، پرونده به واحد اجرای اسناد رسمی ارجاع داده می‌شود و اموال پس از ارزش‌گذاری، به مزایده گذاشته می‌شوند.

معمولا پیگیری از طریق اجرای ثبت سریع‌تر از دادگاه به نتیجه می‌رسد که البته شاید در تهران این موضوع به دلیل حجم بالای پرونده‌ها، صادق نباشد. همچنین با اقدام از طریق اجرای ثبت، لاشه چک نزد اجرای ثبت باقی می‌ماند و در نتیجه طرح سایر دعاوی، ممکن نیست.

توجه: چک‌های صادره جهت ضمانت و یا چک‌هایی که صادرکننده آن به بانک محال علیه، دستور عدم پرداخت چک را داده و یا چک‌هایی که وصول آن مشروط شده از طریق اجرای ثبت قابل پیگیری نیستند و امکان صدور اجراییه مستقیم چک برای آن‌ها وجود ندارد. در این شرایط، دارنده چک باید با طرح دعوای مطالبه وجه چک و فرایند دادرسی، وجه آن را مطالبه کند.

صدور اجراییه از طریق دادگاه

برای صدور اجراییه چک از طریق دادگاه، باید به یکی از دفاتر خدمات قضایی مراجعه کرد. پس از ثبت صدور اجراییه، دادخواست به مرجع قضایی مربوطه ارجاع می‌شود. در آنجا چنانچه مدارک کامل باشد، بدون جلسه رسیدگی، اجراییه صادر شده و به صاحب حساب ابلاغ می‌شود. بعد ده روز از تاریخ ابلاغ می‌توان به شعبه مراجعه و تقاضای ارسال پرونده به واحد اجرای احکام را ارائه کرد. بعد از تشکیل پرونده اجرایی و فرایند استعلام، اموال صاحب حساب توقیف می‌شود.

توجه: با اقدام از طریق دادگاه، اموالی را که دارای سند رسمی نیستند نیز می‌توان توقیف کرد و به مزایده گذاشت (مثلا خانه و زمین‌های قولنامه‌ای). همچنین اقدام علیه ضامن و ظهرنویسان چک هم تنها با طرح دعوی در دادگاه امکان‌پذیر است و از طریق ثبت، صرفا می‌توان اموال صادرکننده چک را توقیف کرد.

وکیل چک صیادی
وکیل چک صیادی

اهمیت دریافت کد رهگیری در گواهی عدم پرداخت چک

زمانی که برای مطالبه وجه چک به بانک مراجعه می‌کنید در صورتی که موجودی حساب کافی نباشد باید از کارمند بانک بخواهید که چک را برگشت بزند و کد رهگیری چک را در گواهی عدم پرداخت درج کند. حتی اگر گواهی عدم پرداخت صادر شد و فاقد کد رهگیری بود مجددا به بانک مراجعه کنید و از متصدی امور بانک بخواهید که کد رهگیری چک را ذیل گواهی عدم پرداخت درج کند و امضا و مهر شعبه را پای گواهی بزند. در صورتی که کد رهگیری چک را دریافت نکنید امکان صدور اجراییه مستقیم برای چک وجود ندارد. ثبت درخواست صدور اجراییه از طریق سامانه خدمات قضایی و درخواست مستقیم صدور اجراییه، از طریق کد رهگیری چکی که از طریق بانک صادر شده انجام می‌شود. اگر آن کد را نداشته باشید، امکان ثبت چنین دادخواستی اصلا وجود ندارد. پس شما باید حتما این کد را از بانک بگیرید و از متصدی بخواهید پای گواهی عدم پرداخت را مهر و امضا کند. پس از ورود کد، درخواست اجراییه ثبت و پرونده از طریق سیستم به دادگاه ارجاع می‌شود و نهایتا اجراییه ظرف ۱۰ روز تا ۲ هفته صادر خواهد شد.

سخن آخر

با توجه به پیچیدگی و زمان‌بر بودن صدور اجراییه چک، برخی از افراد ترجیح می‌دهند که این کار را به یک وکیل متخصص در امور بانکی بسپارند. چرا که ناآگاهی و عدم آشنایی با امور مربوط به توقیف اموال و صدور اجراییه چک، ممکن است مشکلاتی ایجاد کند. بنابراین اگر برای انجام امور مربوط به صدور اجراییه چک، نیاز به راهنمایی و مشاوره دارید کافی است با شماره‌های مندرج در سایت تماس بگیرید و از مشاوره مهدی نائینی، وکیل پایه‌یک دادگستری استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید