دعاوی کیفری

مجازات مزاحم تلفنی

علی‌رغم رشد روزافزون بسترهای ارتباطی جدید از قبیل اپلیکیشن‌های ارسال رایگان پیام، هنوز افرادی ساده‌لوح به دور از تمامی مخاطرات احتمالی اقدام به مزاحمت‌های تلفنی می‌کنند که از این باب بد نیست با مجازات‌های احتمالی این گونه مزاحمت‌ها نیز آشنا شوند.

تلفن یکی از کارآمدترین وسایل ارتباطی در دنیای امروز به شمار می‌رود که متأسفانه گاهی از سوی برخی افراد به صورت آگاهانه یا ناآگاهانه، وسیله‌ای برای ایجاد مزاحمت می‌شود.
ایجاد هرگونه مزاحمت عمدی یا سهوی به وسیله تلفن از طریق هر فرد یا گروه و در هر رده سنی برای مشترکان دیگر مزاحمت تلفنی نامیده می‌شود.
بهترین روش برخورد با مزاحمت تلفنی آن است که با مزاحم گفت‌وگو و پرخاش نشود، فقط گوشی را روی تلفن گذاشت و ارتباط را قطع کرد.
از آنجا که تشخیص مزاحمت با شرکت مخابرات است، مشاهده شماره مخاطب در نمایشگر تلفن به معنی کشف مزاحمت تلقی نمی‌شود.
بنابراین در صورت وجود مزاحمت تلفنی به هیچ وجه با آن شماره تماس نگیرید و ضمن مراجعه به مرکز مخابراتی محل خود، با ارائه آخرین قبض پرداختی تلفن یا کارت شناسایی معتبر درخواست کشف مزاحمت کنید.
در ارتباط با مجازات‌های مزاحمت تلفنی نیز باید گفت که صاحب امتیاز هر خط تلفن از نظر قانونی مسئول سوء استفاده‌های احتمالی از تلفن است و آگاهی نداشتن او از بهره‌برداری افراد دیگر از خط تلفن برای ایجاد مزاحمت، مسئولیت او را نفی نخواهد کرد.
بنابراین مخابرات همواره توصیه کرده است که به افراد ناآشنا و غیر معتمد اجازه بهره‌برداری از تلفن خود را ندهید و علاوه بر این به اعضای خانواده و به ویژه کودکان و نوجوانان، شیوه استفاده درست از این امکان ارتباطی را بیاموزید.
در قانون نیز مجازات‌هایی برای افرادی که مزاحمت تلفنی برای مشترکان دیگر ایجاد می‌کنند، پیش‌بینی شده که به شرح زیر است:
الف) براساس قانون اصلاح تبصره ۲ ماده ۱۴ قانون تأسیس شرکت مخابرات ایران، هر کس وسیله مخابراتی در اختیار خود را وسیله مزاحمت دیگری قرار دهد، یا به عمد و سوء نیت ارتباط دیگری را مختل کند، برای بار اول پس از کشف، ارتباط تلفنی او به مدت یک هفته همراه با اخطار کتبی قطع و تجدید ارتباط مستلزم پرداخت هزینه‌های مربوط خواهد بود.
برای بار دوم پس از کشف، ارتباط تلفنی او به مدت سه ماه همراه با اخطار کتبی قطع و تجدید ارتباط مستلزم سپردن تعهد از سوی مشترک یا قائم‌مقام قانونی وی و پرداخت هزینه‌های مربوط خواهد بود.
برای بار سوم، شرکت مخابرات ارتباط تلفنی وی را به طور دائم قطع و اقدام به جمع‌آوری منصوبات تلفن نموده و در صورت داشتن ودیعه، آن را پس از تسویه حساب مسترد خواهد کرد.
ب) طبق ماده ۶۴۱ قانون مجازات اسلامی هر گاه کسی به وسیله تلفن یا دستگاه‌های مخابراتی دیگر برای اشخاص ایجاد مزاحمت کند، بنا به رأی مراجع قضایی علاوه بر اجرای مقررات خاص شرکت مخابرات، مرتکب به حبس از یک تا شش ماه محکوم خواهد شد.

مهدی نائینی وکیل دادگستری و مشاور حقوقی

۰۹۱۲۶۷۶۱۵۳۷

‫7 دیدگاه ها

 1. سلام یه نفر تو اینستاگرام مزاحمم میشه حتی یک بار باهش صحبت نکردم ولی پدر ومادرم و نامم رو می داند نمی دانم پسر یا دختر حسابم رو پاک کردم ولی تو پیجم که مادرم دیده از حساب خودش نوشته دنبال این نفر هستم من و مادرم خاله و عمه موضوع گفتم همه ناراحتیم این کیه و چرا مزاحم ما میشه حتی شمارم رو بلده تو وات ساپ
  پیام میده که به مادرم نشون میدم . سیم کارتم رو سوزوند . ولی می خوام بدونم کیه ودلیل این کارشون چیه . نمی دونیم با خانوادمون دشمنی داره . چون خیلی می ترسم چند بار
  حالم بدشد . خاله ام شب وروز پیمم . دیگه هیجی استفاده نمی کنم .نه تبلت نه موبیل فقط آرامش می خوام . کمکم کنید .

  1. سلام، مقالات مرتبط رو در ساست مطالعه کنید پاسختونو میگیرین، میتونین به دادسرای جرایم اقتصادی مراجعه کنید و شکایت مطرح کنید

 2. سلام دختری ۲۱ ساله هستم و پسری در اینستاگرام مزاحمم شده و عکسامو در یک پیج پخش کرده پدر و مادرم نمیدونن اینستاگرام دارم میخواستم غیر حضوری ازش پیش پلیس فتا شکایت کنم بلد نبودم نباید پدر مادرم چیزی بفهمن باید چیکار کنم میگم چی از جونم میخوای میگه باید خودکشی کنی معتاده چیکار کنم

 3. دختری ۲۱ ساله هستم که خط ندارم و پدر و مادرم نمیدانن که در اینستاگرام پیج دارم به طور اتفاقی با پسری آشنا شدم که خواننده بود و آن زمان بچه بودم و عکس هامو بهش دادم اون تهران بود و من قم گفت بهم علاقه داره اما بعد از مدتی دیدم نمیتونم باهاش باشم و از کارام پشیمون بودم حتی یک بار هم تلفنی باش صحبت نکردم ندیدمش از نزدیک کلا ۲ ماه هم با هم نبودیم بهم زدیم اما چند وخ یه بار مزاحمم میشه و میگه آهنگ میخونم و عکساتو میزارم کاور آهنگم میگه به بابات میگم به خدا تن و بدنم میلرزه اینجوری میگه نمیدونم باید چیکار کنم یه پیج تو اینستا ساخته عکسامو گذاشته داخلش پیام دادم بهش گفتم چی از جونم میخوای میگه میخوام خودتو بکشی هیچ دوستی هم ندارم که به اون بگم بره شکایت کنه از طرفم به پدر و مادرمم نمیتونم چیزی بگم چون پدرم حسابی حساس هست و اگه بفهمه تیکه تیکه ام میکنه میخواستم غیر حضوری شکایت کنم پیش پلیس فتا اما نمیدونستم چه طوری شما بگین باید چیکار کنم؟

  1. سلام. عرض کردم خدمتتون شکایت غیر حضوری نداریم. باید به دادسرا مراجعه کنید و از این طریق پیگیری کنید.

 4. با سلام به دلیل طولانی بودن سوال فرصت پاسخ به آن وجود ندارد، لطفا به آدرس دفتر جهت مشاوره مراجعه نمایید.

  1. سلام دختری ۲۱ ساله هستم و پسری در اینستاگرام مزاحمم شده و عکسامو در یک پیج پخش کرده پدر و مادرم نمیدونن اینستاگرام دارم میخواستم غیر حضوری ازش پیش پلیس فتا شکایت کنم بلد نبودم نباید پدر مادرم چیزی بفهمن باید چیکار کنم میگم چی از جونم میخوای میگه باید خودکشی کنی معتاده چیکار کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید