علامت تجاری

ثبت برند

در دنیای تجاری امروز افراد برای مشخص کردن و متمایز کردن محصولات خود از سایر محصولات مشابه از روش‌های گوناگون استفاده می‌کنند. یکی از بهترین راه‌ها برای جذب مشتری بهتر و راحت‌تر ثبت برند و لوگو است.

شما می‌توانید با ثبت برند یا با ثبت لوگو خود، به‌تنهایی یا با یکدیگر، امکان متمایز کردن محصولات خود را فراهم نمایید و از این طریق مشتری و سود بیشتری کسب کنید.

برند و لوگو چیست؟

لوگو همچون اولین صف از ارتش سوارنظام قدرتمند شماست! مشتری شما در نگاه اول یا جذب این همه نظم و زببایی می‌شود یا از آن فرار می‌کند. به همین دلیل در گام نخست شما باید با مفهوم و ماهیت برند و لوگو آشنا شوید.

برند چیست؟

یکی از روش‌های متمایز کردن محصولات مشابه از یکدیگر برند است. برند در حقیقت یک نام، نشانه یا عبارتی است که با هدف متمایز کردن محصولات مشابه از یکدیگر استفاده می‌شود.

برند در حقیقت اعتبار و ارزش اجتماعی یک محصول را مشخص می‌کند. با ثبت برند شما از مشتریان وفاداری برخوردار می‌شوید که محصول شما را با برند شما می‌شناسند و برای کسب کارتان سود به همراه می‌آورند. به عنوان مثال محصولات عالیس با ثبت برند و لوگوی خود باعث ایجاد تمایز آشکار بین محصولات خود با محصولات مشابه شده است.

نیاز به تماس تلفنی دارید؟ برای تماس تلفنی با آقای مهدی نایینی وکیل دادگستری و مشاور حقوقی با این شماره تماس بگیرید
02122041850

خصوصیات برند

برای اینکه برند شما در بازار جایگاه خوب و مناسبی پیدا کند باید به این موارد، توجه داشته باشید:

برند باید معرف کیفیت محصول و ویژگی‌های آن باشد.
نام برند بهتر است کوتاه و ساده باشد.
یکی از ویژگی های برند اصیل بودن آن است ، یعنی برند نباید تقلیدی باشد.
برند انتخابی نباید قابلیت تلفظ به اشکال مختلف را داشته باشد.
برند در عین سادگی باید متمایزکننده خوبی برای محصولات نیز باشد.

لوگو چیست؟

به زبان ساده لوگو طرح گرافیک است که متمایزکننده خدمات و محصولات مشابه از یکدیگر است. لوگو در واقع نشان‌دهنده‌ی تمایز محصولات و خدمات مشابه از یکدیگر به‌وسیله حروف، رنگ، شکل یا قلم خاصی است.

یکی از ویژگی‌های لوگو علاوه بر قابل فهم بودن، خاص و متمایز بودن آن است. لوگو از طریق بصری با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند و از این طریق مشتری را به خود جذب می‌کند. این موضوع تا بدان جا پیش می‌رود که مشتری با دیدن علامت گرافیکی محصول در هر جا به‌سرعت آن را تشخیص می‌دهد.

خصوصیات لوگو

برای بهتر جلوه دادن لوگو در بازار باید این اصول رعایت شود:

سادگی
ارتباط طرح با موضوع فعالیت
قابلیت کوچک شدن
فرم هندسی خاصی
منحصربه‌فرد و خاص

تفاوت برند و لوگو

برند و لوگو شاید در ابتدای امر دو مفهوم یکسان به نظر برسند اما همان‌طور که در بالا بیان شد این دو باهم تمایزهایی دارند. لوگو در حقیقت نشان محصول یا خدمت است. به عبارت بهتر لوگو ابزاری برای شناخت سریع‌تر محصول یا خدمت است، این در حالی است که برند نام یا نشانه‌ای از یک محصول است که در ذهن مشتری باقی می‌ماند. برند با نفوذ در ذهن مشتری به او این امکان را می‌دهد که در مواجه با نام‌های مختلف بتواند محصول موردنظر خود را در سریع‌ترین زمان ممکن بیابد.  اشتباهات متداول:

بعضی از کسانی که در بازار در حال رقابت هستند ممکن است لوگو را با برند یکسان بگیرند، درحالی‌که این دو ازنظر ماهیت با یکدیگر متفاوت هستند.

بنا بر توضیحات بالا می‌توانیم نتیجه بگیریم که یکی از ابزارهای مهم در شناخت برند، لوگو است. درنتیجه شما می‌توانید برای محصول یا خدمت خود اقدام به ثبت هر دو یا یکی از این‌ها نمایید.

ثبت برند

همان‌طور که در بالا بیان شد برند، یک علامت، عبارت یا نشانه‌ای است که باعث تمایز محصولات شما از محصولات دیگر می‌شود. شما بعد از انتخاب برند موردنظر خود باید برای برخورداری از حقوق انحصاری در اولین گام اقدام به ثبت برند خود کنید.

با ثبت برند خود در مرجع ثبت‌کننده برند که اداره مالکیت معنوی است، می‌توانید از حمایت‌های قانونی که در قانون برای آن بیان شده است، استفاده کنید. یکی از مهم‌ترین مزایایی که با برند از آن برخوردار می‌شوید، جلوگیری از سوءاستفاده دیگران از برند ویژه شما است که به ثبت رسیده است. برای به ثبت رساندن برند خود در مرحله اول باید استعلام برند را انجام دهید تا معلوم شود برند شما توسط شخص دیگری به ثبت نرسیده باشد. بعد از اطمینان از عدم ثبت برند شما باید مطابق مراحلی که در شکل بالا بیان شده است، برای ثبت برند خود اقدام کنید.

رزرو وقت مشاوره تلفنی جهت مشاوره تلفنی با مهدی نائینی وکیل پایه یک دادگستری از این قسمت اقدام کنید
رزرو مشاوره حقوقی

ثبت لوگو

اشخاص حقیقی یا حقوقی می‌توانند برای تمایز محصولات و خدمات خود اقدام به ثبت لوگو نمایند. در قانون تجارت الزامی به ثبت لوگو وجود ندارد؛ اما شما می‌توانید برای متمایز ساختن محصولات خود اقدام به ثبت لوگوی خود کنید. در صورت اقدام به ثبت لوگو دولت موظف است اقدامات لازم برای حفظ حقوق مالک ثبت‌کننده آن را انجام دهد.  اشتباهات متداول:

برخی از اشخاص حاضر در صحنه‌ی رقابت فکر می‌کنند ثبت برند و لوگو با یکدیگر باید صورت بگیرد، این در حالی است که اجباری به ثبت هم‌زمان این دو وجود ندارد.

برای ثبت لوگو باید در مرحله‌ی اول اقدام به استعلام نمایید تا کسی لوگو شما را ثبت نکرده باشد. پس از اخذ استعلام‌های لازم شما باید مدارک موردنیاز برای ثبت را تهیه کنید و سپس اقدام به بارگذاری اطلاعات در سایت اداره مالکیت معنوی نمایید. در صورت عدم نقص ثبت شما با موفقیت به پایان می‌رسد. این در حالی است که در صورت نقص، شما باید در اسرع وقت و قبل از رد اظهارنامه ثبت لوگو اقدام به رفع نقص نمایید.

ثبت شرکت و ثبت برند

هر شرکتی پس از ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها ممکن است برای ایجاد تمایز بین خدمات خود با خدمات شرکت‌های دیگر از برند یا لوگوی خاصی استفاده نمایند. شرکت ثبت‌شده برای برخورداری از حقوق قانونی خود باید در ابتدای امر اقدام به ثبت برند و لوگو نماید.

توجه داشته باشید که شرکت‌ها در مراحل انجام تشریفات ثبت شرکت خود نیز می‌توانند به‌طور هم‌زمان برای ثبت برند و لوگو خود اقدام کنند یا به صورت جداگانه و پس از ثبت شرکت ، اقدام به ثبت برند یا لوگو خود نمایند. 

اشتباهات متداول

برخی افراد فکر می‌کنند با ثبت شرکت الزامی برای افراد ایجاد می‌شود که اقدام به ثبت برند و لوگوی خود کنند، درحالی‌که این‌گونه نیست و شما مختار هستید که پس از ثبت شرکت خود اقدام به ثبت برند یا لوگو خود نمایید.

به ما امتیاز بدهید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید