مطالب حقوقی

نوشته های تخصصی در خصوص امور حقوقی

مجازات سو استفاده از علامت تجاری

مجازات سو استفاده از علامت تجاری

هنگامی که علامت تجاری ثبت شده ای دارید و یا با برند و لوگویی خاص، مدت زیادی است به فعالیت و تبلیغ می پردازید ولی هنوز آن را ثبت نکرده اید و مورد سوء استفاده واقع شده است می توانید با بهره مندی از دانش، تخصص و تجربه یک وکیل علائم تجاری خبره، از این سوء استفاده جلوگیری نمایید.

 سوء استفاده از علائم تجاری مشهور و موفق همیشه محتمل است، بنابراین وکیل علائم تجاری توصیه می نماید چنانچه با برند یا لوگویی خاص، به فعالیت تجاری می پردازید حتما نسبت به ثبت آن اقدام نمایید تا تحت حمایت های قانونی قرار بگیرید و با اطمینان خاطر بیشتری به فعالیت های حرفه ای و تجاری خود ادامه دهید.

 آیا از علائم تجاری ثبت نشده حمایت می شود؟

 برای آنکه علامت تجاری شما از حمایت های قانونی برخوردار باشد، لازم نیست که حتما ثبت شده باشد، اما باید در نظر داشته باشید که برای برخورداری از حمایت های قانونی از برند یا لوگویی که ثبت نشده و مورد سوء استفاده قرار گرفته است، راه سخت و پر پیچ و خمی در پیش دارید.

 چرا که وقتی علامت تجاری خود را ثبت می نمایید و چنین علامتی مورد سوء استفاده قرار می گیرد، بار اثبات در رابطه با سابقه استفاده و فعالیت با علامت تجاری مورد نظر، بر عهده طرف مقابل شماست.

 مثال: فرض کنید شما برندی خاص را در اداره علائم تجاری ثبت نموده اید و متوجه می شوید که شخص یا اشخاص دیگری با همان برند ثبت شده شما مشغول به فعالیت و تجارت در زمینه مرتبط با طبقه علامت تجاری شما هستند و شما برای جلوگیری از ادامه فعالیت ایشان اقدام به طرح دعوای حقوقی و یا کیفری می نمایید و طرف مقابل که در حال فعالیت با برند ثبت شده شما است در دادگاه مدعی است قبل از اینکه این برند یا لوگو در اداره مالکیت صنعتی بنام شما ثبت شده باشد، وی مدت زیادی است که مشغول به فعالیت با این برند و یا لوگو است و در واقع جهت بهره مندی و استفاده از این علامت نسبت به شما اولویت دارد.

 در چنین حالتی وی باید با دلایل قوی ادعای خود را ثابت کند و اصطلاحا بار اثباتی بر دوش وی سوار است و شما همین اندازه که علامت تجاری مورد منازعه را بنام خود ثبت کرده اید از حق تقدم و حمایت برخوردار هستید، مگر آنکه طرف مقابل شما بتواند ادعای خود را با دلایل در دادگاه اثبات کند که در اینصورت دادگاه حکم به ابطال سند علامت تجاری می دهد.

 چگونه علائم تجاری خود را ثبت نماییم؟

 نحوه ثبت علائم تجاری را قبلا  در مقاله ای تحت عنوان مراحل ثبت برند و ثبت علائم تجاری توضیح داده ایم که توصیه می نماییم آن را مطالعه نمایید.

 مدارک مورد نیاز برای ثبت علامت تجاری

 الف) مدارک مورد نیاز برای ثبت برند شخص حقیقی:

 ۱- کپی شناسنامه و کارت ملی

 ۲– کپی کارت بازرگانی در صورت لاتین بودن برند

 ۳- کپی مجوز فعالیت (پروانه بهره برداری، جواز تاسیس ، پروانه ساخت یا هرگونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)

 ۴- نمونه برند در ابعاد ۶ در ۶ سانتی متر

 ب) مدارک مورد نیاز برای ثبت برند شخص حقوقی:

 ۱- کپی روزنامه رسمی تاسیس شرکت

 ۲- کپی آخرین روزنامه رسمی تغییرات شرکت

 ۳- کپی شناسنامه و کارت ملی کسانی که در شرکت حق امضاء دارند

 ۴- کپی مجوز فعالیت (پروانه بهره برداری، جواز تاسیس ، پروانه ساخت یا هرگونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)

 ۵- کپی کارت بازرگانی در صورت لاتین بودن برند

 ۶- نمونه برند در ابعاد ۶ در ۶ سانتی متر

در پایان لازم به ذکر است چنانچه قصد ثبت علامت تجاری خود را دارید و یا چنانچه علامت تجاری ثبت شده و یا ثبت نشده ای دارید که مورد سوء استفاده واقع شده است و تصمیم دارید از حقوق خود دفاع کنید و برای این منظور نیاز به راهنمایی و کمک وکیل علائم تجاری باتجربه دارید، می توانید با ما مشورت کنید.

برچسب: , , , ,

۴ دیدگاه

 1. محمد اعلایی
  خرداد ۵, ۱۳۹۸

  سلام من برندیو دارم که ده ساله ازش استفاده میکنم، شخصی داره ازش استفاده میکنه بدون اینکه از من مجوز بگیره، چظور میتونم جلوشو بگیرم

  • admin
   خرداد ۵, ۱۳۹۸

   سلام شما میتوانید با شکایت کیفری مطابق قانون ثبت اختراعات علائم و طرح های صنعتی از ایشان شکایت کنید

 2. ستايش
  مهر ۱, ۱۳۹۹

  سلام وقت بخیر
  جسارتا اگر یه علامت تجاری ثبت بشه و بعد فرد دیگه ای بدون ثبت علامت از علامت ثبت شده با یه تغییر اندک استفاده کنه میشه طرح دعوا کرد؟

  • admin
   مهر ۱, ۱۳۹۹

   سلام بله در صورت مشابهت امکان طرح شکایت وجود دارد.

دیدگاه بگذارید